WYBRANE (0)
Strona główna > Artykuły > Codzienność seniora > Dusza i ciało > Jak sobie radzić z dolegliwościami jesieni życia

Jak sobie radzić z dolegliwościami jesieni życia

Zdarza się, że z wiekiem czujemy się gorzej. Chociaż nie ma w tym nic dziwnego, trudno nam się pogodzić nie tylko ze zmianami naszego wyglądu, ale także z pogorszeniem sprawności fizycznej. Jak sobie z tym radzić? Podpowiadamy.

Coraz mniej siły

Doskonale wiemy, czym jest tzw. brak siły. Odczuwamy go coraz częściej, mimo że na emeryturze niewiele robimy w ciągu dnia. Z wiekiem naturalnie tracimy siły witalne, jednak to od nas zależny, jak szybko ten proces będzie postępował. Możemy poprawić naszą kondycję fizyczną i wpłynąć na samopoczucie przy odrobienie wysiłku i samozaparcia. 

Przede wszystkim ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Możemy na przykład umówić się z sąsiadką i spacerować regularnie każdego dnia lub chociaż co drugi dzień. Jeżeli za młodu lubiliśmy pływać, wybierzmy się na basen, ruch w wodzie jest nie tylko bezpieczny, ale także bardzo zdrowy, ponieważ nie obciąża stawów. Gimnastyka w domu, to propozycja dla tych, którzy czują się komfortowo w zaciszu domowym towarzystwie. Przysiady, skręty tułowia, wymachy rąk i nóg na pewno rozruszają nasze ciało. 

Zdrowy ruch, dostosowany do naszej kondycji fizycznej doda nam energii i sprawi, że w dłuższej perspektywie poczujemy się zdrowsi i młodsi. Zamiast codziennego odkurzania dywanów czy mycia podłóg, zróbmy coś dla siebie.

Zmęczenie bez powodu

Może być spowodowane wieloma czynnikami, np. złą dietą, nieregularnym trybem życia, przewlekłym stresem czy innymi chorobami, których nie jesteśmy świadomi. Jeżeli coraz częściej czujemy się zmęczeni, zacznijmy od wprowadzania drobnych zmian. Spożywajmy regularne posiłki, włączając do naszej diety owoce i warzywa, a rezygnując z ciężkich i tłustych potraw. Pijmy dużo wody, minimum 2 litry dziennie. 

Pozwólmy sobie na relaks przy dobrej książce czy muzyce, a czasem także na drzemkę w ciągu dnia. Ostatecznie odpuśćmy sobie czynności, które sprawiaj nam duży problem, jak np. dźwiganie ciężkich zakupów, czy mycie okien. Poprośmy o pomoc najbliższych

Jeżeli te drobne zmiany niczego nie zmienia, skontaktujmy się z lekarzem, być możne nasze gorsze samopoczucie spowodowane jest chorobą.

Problemy z pamięcią 

Jeżeli coraz częściej zdarza nam się zapomnieć o wizycie u lekarza, produktach do kupienia w sklepie czy spotkaniu z przyjaciółmi, pomocne staną się kolorowe karteczki lub przypomnienie w telefonie komórkowym. Karteczki możemy umieszczać praktycznie wszędzie. Możemy opracować sobie np. system kolorów - żółte na zakupy, zielone do spotkań z najbliższymi, czerwone do wizyt lekarskich. Dzięki takiemu systemowi nic nie umknie naszej uwadze, a my staniemy się spokojniejsi. Jeżeli lubimy nowe technologie, możemy skorzystać z funkcji telefonu komórkowego i własnie w nim zapisywać ważne wydarzenia. 

Ważne przedmioty, jak klucze czy dokumenty trzymajmy w jednym miejscu, żeby nie mieć wątpliwości, gdzie aktualnie są. Wychodząc z domu zastanówmy się na spokojnie, czy spakowaliśmy wszystko, czego nam aktualnie trzeba. A żeby wiedzieć, co to dokładnie jest, zróbmy wcześniej listę, na jednej z naszych kolorowych karteczek. Listy rzeczy do zrobienia nie są domeną starości, są przykładem na dobra organizacje pracy i życia.

Jesień życia to piękny i jednocześnie trudny etap. Bogaci w doświadczenia minionych lat dzielimy się wiedza z pokoleniami naszych dzieci i wnuków, jednak wciąż nie potrafimy zrozumieć zmian, jakie serwuje nam czas. Spróbujmy i cieszmy się życiem, bo mimo niedogodności, nadal jest piękne.