WYBRANE (0)
Strona główna > Artykuły > Opieka > Opieka instytucjonalna > Jak wybrać najlepsze miejsce pobytu dla starszej osoby

Jak wybrać najlepsze miejsce pobytu dla starszej osoby

Kiedy nie mamy warunków, by zająć się bliskim we własnym domu, a doraźne wsparcie opiekunki nie wystarczy, warto pomyśleć o ośrodku opieki dla osób starszych. Wybór właściwego miejsca zapewni seniorowi profesjonalną pomoc 24 godziny na dobę i odciąży nas z nadmiaru obowiązków. 

Podjęcie decyzji o oddaniu bliskiej osoby do ośrodka opieki nie jest łatwe. Taki ruch wydaje się wielu Polakom egoistyczny i chłodny, ale na zachodzie jest coraz bardziej popularny i doceniany nie tylko przez rodziny, ale także samych seniorów. Ważne, by wybrać odpowiednie miejsce i być w stałym kontakcie z personelem ośrodka i naszymi bliskimi. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego ośrodka? 

1. Warunki opieki, czyli umowa
Musimy pamiętać, że oddając seniora w ręce ośrodka, godzimy się na warunki, które reguluje umowa. Szczegółowe zapoznanie się z nią, jak zawsze jest niezbędne, by mieć pewność, ze usługa, za którą zapłaciliśmy będzie wykonana. Naiwniejsze, by zwrócić uwagę na zapisy dotyczące zmiany stanu zdrowia podopiecznego, który wraz z upływem lat może się pogorszyć. Czego wtedy możemy lub powinniśmy się spodziewać i jak reguluje to umowa. Sprawdźmy, czy w takim wypadku możemy liczyć na dalszą pomoc. Jeżeli mamy taką możliwość, skonsultujmy umowę z prawnikiem. 

2. Opieka to podstawa
Powinniśmy dokładnie sprawdzić kwalifikacje osób pracujących w ośrodku - to one będą zajmowały się naszym bliskim. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na jego medyczne zaopatrzenie, zapytajmy o sprzęty czy zabiegi przeprowadzane na miejscu. Oprócz tego ważne jest, czy personel jest życzliwy, opiekuńczy, empatyczny. Porozmawiajmy z przypadkowo napotkanymi osobami, poprośmy o drobną pomoc przy okazji wizyty wstępnej. Zapytajmy o opinię rodziny seniorów, napotkane w ośrodku, lub ich samym. Po powrocie do domu przeszukajmy internet.

3. Towarzystwo mile widziane
Niezmiernie ważne jest też to, z kim zamieszka senior. Jeżeli w swoim nowym domu, spotka ludzi, których polubi i z którymi znajdzie wspólny język, na pewno o wiele lepiej zniesie zmianę. Oczywiście nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich mieszkańców ośrodka, ale powinniśmy zainteresować się osobą dzielącą pokój z naszym bliskim, jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce. Jeżeli podopieczny będzie mieszkał sam, zwróćmy uwagę na to, czy profil mieszkańców jest chociaż trochę zbliżony do jego profilu (wiek, stan zdrowia). Warto także sprawdzić, czy ośrodek organizuje zajęcia dodatkowe wypełniające czas wolny - czy podejmuje np. współpracę z klubem seniora lub organizuje zajęcia z wolontariuszami.

4. Warunki mieszkaniowe i dieta
Rzadko które polskie domy opieki wyglądają jak ośrodki z amerykańskich filmów, dlatego przy pierwszym kontakcie możemy czuć się lekko zawiedzeni. Nie wygląd ośrodka jest jednak najważniejszy. Ważne, jak zorganizowana jest przestrzeń w ośrodku, czy senior będzie miał wystarczającą ilość miejsca, czy będzie mógł swobodnie się poruszać i czy będzie mógł bezpiecznie korzystać z przestrzeni na zewnątrz budynku. Sprawdźmy także, czy w ośrodku jest czysto, a także na jakie posiłki może liczyć nasz bliski, jeżeli ma specyficzne zalecenia czy ograniczenia żywieniowe

3. Wybór seniora
Jeżeli zdrowie seniora pozwala mu na świadomy i rozsądny wybór, pozwólmy mu po dokładnym sprawdzeniu ośrodków ostatecznie zadecydować. Weźmy pod uwagę nie tylko jego wymagania, ale także odczucia. Być może nie w każdym domu czułby się komfortowo. Pamiętajmy, ze zmiana miejsca zamieszkania w takim momencie życia to dla niego spore wyzwanie, któremu towarzyszą ogromne emocje. Jeżeli ostateczny wybór seniora nie będzie najlepszy, weźmy pod uwagę zmianę, nawet