WYBRANE (0)
Strona główna > Artykuły > Opieka > Opieka w domu > Przestrzeń rodzin wielopokoleniowych – jak ją zorganizować?

Przestrzeń rodzin wielopokoleniowych – jak ją zorganizować?

Wielopokoleniowe rodziny to ogromna radość bycia razem i wsparcie na co dzień. To jednak także obowiązki względem drugiego człowieka i umiejętność organizowania życia tak, by każdemu było wygodnie. 


Organizacja życia w wielopokoleniowych rodzinach, gdzie wspólnie egzystują dziadkowie, rodzice i dzieci, to nie lada wyzwanie. Podział codziennych obowiązków jest kwestią mocno indywidualną i zależy od wielu czynników, jak wiek czy stan zdrowia. Na wspólne życie i jego jakość ma wpływ także przestrzeń, w której mieszkamy. Zadbajmy o jej optymalizację, wtedy będzie nam się żyło łatwiej i przyjemniej!


Kuchnia miejscem spotkań

W mieszkaniach, gdzie liczba pomieszczeń jest ograniczona, kuchnia może okazać się doskonałym miejscem spotkań. Nie od dziś wiadomo, że właśnie w niej odbywają się najciekawsze rozmowy i że to w niej przebywamy najchętniej. Spróbujmy zorganizować ją tak, żeby każdy miał swoje miejsce przy stole, wtedy wspólne posiłki nie będą problemem, a braku jadalni nawet nie odczujemy.


Salon miejscem wypoczynku

Jeżeli kuchnia jest miejscem spotkań, czyli wspólnych posiłków i rozmów, to salon będzie idealnym pokojem odpoczynku - relaksu na kanapie. Właśnie salonie poczytamy gazetę i obejrzymy telewizor. Zadbajmy, by funkcję salonu pełnił jeden z większych pokoi, aby mogła się w nim spotkać cała rodzina. Warto wstawić do niego rozkładaną sofę lub tapczan, bowiem w niewielkim mieszkaniu salon może pełnić także rolę sypialni. 


Sypialnia dla każdego... pokolenia

Trzypokoleniowa rodzina to 3 grupy osób w rożnym wieku, dlatego byłoby idealnie, gdyby każda z tych grup mogła mieć własną sypialnię. Jeżeli to niemożliwe funkcję sypialni może pełnić salon - wyspać się w nim może środkowe pokolenie trzymające pieczę nad całą resztą. W najmniejszej sypialni wyśpią się