Wnuki – zajęcie dla babci i dziadka

Starsza kobieta

Zauważalna jest prawidłowość, że rodzice traktują swoje dzieci surowiej niż dziadkowie, którzy mogą bez wyrzutów sumienia i odpowiedzialności je rozpieszczać, pozostawiając trudy właściwego wychowania mamie i tacie. Dziadek i babcia obdarzają w wielu przypadkach swoje wnuki miłością bezwarunkową. Mają dla nich czas po przejściu na emeryturę, a obcowanie z nimi na co dzień sprawia, że mają zajęcie.

Regularne odwiedzanie babci i dziadka

Nie każda babcia czy dziadek ma stały kontakt ze swoimi wnukami. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Są rodziny wielopokoleniowe, często mieszkające w tym samym domu, gdzie dziadkowie po zakończeniu aktywności zawodowej naturalnie zajmują się wnukami, kiedy rodzice pracują.

Jednak zróżnicowanie wiekowe dziadków powoduje, że nie zawsze w okresie wczesnego dzieciństwa wnuków mogą sobie pozwolić na bycie nianią dla dziecka. Niekoniecznie też muszą tego chcieć – i oni, i sami rodzice. Obecnie relacje wnuczków z babcią i dziadkiem są nieco inne niż w poprzednich pokoleniach. Zasadniczo można wyróżnić trzy typy związków pomiędzy nimi:

  • związek zaangażowany,
  • związek towarzyski,
  • związek zdystansowany.

We wszystkich inaczej kształtują się relacje między troską o samego siebie a troską o wnuczęta. Każdy z wymienionych aspektów ma swoje wady i zalety, ale w przypadku związku zaangażowanego i towarzyskiego dzieci mają duży kontakt z dziadkami, którzy kształtują ich osobowość i postawy. Dla seniorów możliwość spotykania się z przedstawicielami młodego pokolenia powoduje, że sami się odmładzają i mają po prostu zajęcie, wypełniające często nadmiar wolnego czasu.

Jeśli wnuki regularnie odwiedzają babcię i dziadka, wiele znaczy to dla osób starszych, ponieważ buduje relację pomiędzy tymi osobami w rodzinie. Czują się kochani, rozumiani, a może przede wszystkim potrzebni, a często wprost niezbędni.

Zajmowanie się wnukami przez babcię i dziadka

Kiedy rodzice pracują na pełny etat, a mają dzieci, komfortową sytuacją jest, kiedy mogą liczyć na wsparcie ze strony babci czy dziadka przy zajmowaniu się wnukami. Pozwala to na kształtowanie relacji wnuków z dziadkami, co ma duże znaczenie dla dziecka, ale i seniorów. Młode pokolenie, otoczone opieką i troską, może czerpać pozytywne wzorce od dziadka i babci, czyli przedstawicieli najstarszego w rodzinie pokolenia.

Nie bez znaczenia jest to, że dziadkowie na emeryturze po prostu mają dużo czasu do rozdysponowania, a zajęcie się wnukami daje im sporą satysfakcję. Nie odczuwają dojmującej samotności, kiedy po prostu mają zorganizowany dzień. Są bardziej uważni, cierpliwi, zawsze mają czas na zabawę, a przy tym nie muszą krytykować czy dyscyplinować wnucząt.

Kiedy dziadkowie zajmują się wnukami, rodzice mogą z czystym sumieniem pójść do pracy i zarabiać na rodzinę, wiedząc, że najbliższe osoby dobrze zajmą się ich pociechami.

Nie należy jednak narzucać dziadkom obowiązku opieki nad dziećmi. To ich przywilej, chęć, a nie coś, co muszą robić. Dziadkowie to niejednokrotnie to stosunkowo młodzi, pełni energii ludzie, którzy muszą też mieć czas na rozwijanie swoich pasji po wielu latach pracy zawodowej.

Prezenty dla babci i dziadka od wnuków

Święto Babci i Dziadka przypadające odpowiednio na 21 i 22 stycznia każdego roku w Polsce to znakomita okazja, by obdarować seniorów prezentami od wnuków. Co sprawdzi się w tym charakterze najlepiej? Wśród popularnych prezentów dla dziadków znajdują się podarunki wywołujące emocje – ramki ze zdjęciami, kalendarze z fotografiami wnuków, fotoksiążki czy inne fotogadżety. Dobrze sprawdzają się kubki z dedykacją, etui na okulary, które zawsze mogą mieć przy sobie, czy też poduszki. Prezent od wnuków dla dziadków będzie tym cenniejszy, jeśli zostanie przez dziecko zrobiony własnoręcznie. Laurka, nawet nieporadnie wykonana, wzbudzi wzruszenie jako prezent dla babci i dziadka.

Podobne wpisy