Co brać pod uwagę przy wyborze opiekunki dla seniora?

Opiekunka starszych osób

Proces starzenia wiąże się często z utratą sprawności fizycznej. Wiek seniora oraz możliwe choroby, na które cierpi, powodują, że z czasem nie radzi sobie on z codziennymi obowiązkami domowymi. Może wymagać wsparcia. Seniorzy, którzy są niepełnosprawni, potrzebują opieki często przez całą dobę. Jeśli ktoś bliski potrzebuje takiego wsparcia, zatrudnij opiekunkę do starszej osoby. Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu takiej osoby?

Doświadczenie opiekunki dla seniora

W momencie kiedy senior dotknięty jest chorobą, która uniemożliwia samodzielne poruszanie się lub ograniczającą jego zdolność do wykonywania codziennych obowiązków, może pojawić się potrzeba zapewnienia opiekunki. Co wziąć przy tym pod uwagę? Przede wszystkim doświadczenie w pracy w takim charakterze.

Specyfika pracy opiekunki jest szczególna i nie każda osoba, nawet z odpowiednim wykształceniem, np. pielęgniarskim, będzie w stanie na co dzień opiekować się osobą starszą. Wbrew pozorom jest to zadanie wymagające empatii, umiejętności społecznych czy też po prostu siły, by chociażby przenieść osobę starszą z wózka inwalidzkiego na łóżko.

Jeśli wybrana opiekunka dla seniora pracowała już w tym charakterze i może przedstawić referencje od klienta, to może się okazać dobrym wyborem.

Koszt opiekunki dla seniora

Ze statystyk wynika, że wynagrodzenie dla opiekuna osoby starszej w Polsce w połowie 2022 roku kształtowało się na poziomie około 3200 zł brutto. Średnio to 17-25 zł za godzinę pracy. To, ile kosztuje opiekunka dla seniora, zależne jest przede wszystkim od zakresu obowiązków wykonywanych przy osobie, nad którą jest pełniona opieka. Rzecz jasna całodobowa opieka nad osobami starszymi będzie znacznie bardziej kosztowna niż świadczenie kilkugodzinnej opieki weekendowej czy codziennej.

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej zależy od potrzeb podopiecznego. Czasami wymagane będzie zrobienie zakupów kilka razy w tygodniu czy dowiezienie seniora do placówki zdrowia, a innym razem stan osoby starszej będzie wymagał asysty opiekunki przy wykonywaniu większości czynności, nawet związanych z higieną i fizjologią. Wysokość wynagrodzenia przekłada się na zakres wykonywanych przez opiekuna czynności oraz ilość przepracowanych godzin.

Dowiedz się więcej  Czym są plamy wątrobowe u seniora i jak je zniwelować?

Dostępność opiekunki dla seniora

Zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych jest w Polsce coraz większe. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że nawet jedna trzecia polskich seniorów wymaga opieki codziennej lub świadczonej kilka razy dziennie, a około 15 proc. tej grupy – całodobowego wsparcia.

Tymczasem brakuje osób, które mogłyby podjąć pracę jako opiekunowie osób starszych. Problem pogłębia się. Już w 2018 roku eksperci alarmowali, że w Polsce brakuje około 20 tys. opiekunek seniorów. Dlatego dostępność takich osób jest ograniczona. Znalezienie odpowiedniej, doświadczonej może być trudne.

Podobne wpisy