3 najpopularniejsze sporty dla seniorów w 2023 roku!

Sport to zdrowie, ale czy dla każdego? Nie wszystkie dyscypliny są przeznaczona dla osób starszych. Seniorzy potrzebują odpowiedniego podejścia do kwestii ćwiczeń. Dzięki aktywności można opóźnić lub nawet zapobiec wystąpieniu wielu chorób charakterystycznych dla podeszłego wieku. Ruch wpływa korzystnie nie tylko na kondycję zdrowotną, ale także na mózg. Dzięki wysiłkowi w organizmie uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Jaki sport jest najlepszy dla seniora?

Najlepszy sport dla seniora to taki, który jest łagodny dla stawów, łatwy do nauczenia się i nie wymaga wysokiego poziomu siły i wytrzymałości.

W naszych propozycjach braliśmy pod uwagę szczególnie niskie ryzyko kontuzji, która w przypadku seniora może skończyć się wieloletnim wykluczeniem z aktywności fizycznej. Jednocześnie szukaliśmy sportów popularnych, które mogą przynieść prawdziwą radość z uprawiania sportu i wyzwolić w seniorach szczyptę rywalizacji.

Nie przedłużając – oto lista 3 najpopularniejszych dyscyplin sportowych dla oldbojów i oldbojek w 2023 roku!

Aqua fitness dla seniorów

AquaFitness dla seniora!

Istnieje wiele aktywności dla seniorów, które dopasowane są do ich możliwości fizycznych. Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO, rekomenduje, by osoby starsze podejmowały aktywności fizyczne na umiarkowanym poziomie, przez co najmniej 30 minut, 5 dni w tygodniu. Wśród polecanych ćwiczeń wymienia się między innymi gimnastykę w wodzie.

Aqua fitness czy też aqua aerobic to ćwiczenia, które zaliczane są do grupy wytrzymałościowych. Poprawiają wydolność tlenową organizmu, a przy tym nie obciążają stawów, które w podeszłym wieku nie działają już tak sprawnie jak u osób młodych.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda aqua aerobic dla seniorów w praktyce? Polecamy film z kanału YouTube „życie i podróże na emeryturze”:

Gimnastyka w wodzie obejmuje specjalnie dobrane ćwiczenia wykonywane w basenie. Są one skuteczne i bezpieczne bez względu na wiek czy choroby, na które cierpi osoba starsza. Wodna gimnastyka dla seniorów jest o tyle korzystna, o ile woda stawia opór, co mimowolnie wymusza zwiększony wysiłek mięśni i pobudza układ krążenia i oddychania.

Dowiedz się więcej  Materac dla seniora z bólem kręgosłupa jaki wybrać?

Zajęcia w wodzie zaliczane są do jednych z najkorzystniejszych aktywności fizycznych dla seniora, z uwagi na rozwój siły i wytrzymałości mięśni oraz dobry wpływ na wydolność. Polecane są seniorom z problemami kręgosłupa, ograniczeniami ruchowymi, którzy nie są w stanie podjąć żadnej innej aktywności.

Jeżeli Twój stan zdrowia nie umożliwia uprawiania sportu – przeczytaj nasz artykuł na temat możliwości pozyskania dofinansowania na turnus rehabilitacyjny z PFRON!

Nordic walking dla seniorów

Nordic walking, czyli spacery ze specjalnymi kijami, to kolejna polecana aktywność fizyczna dla osób starszych. Jeśli tylko senior jest sprawny fizycznie i lubi spacerować, to taka forma sportu może być dla niego idealna. Nordic walking zyskuje na popularności. Polega na tym, że wykorzystywane podczas intensywnego spaceru długie kije pozwalają na odpychanie się od ziemi i zaangażowanie do pracy oprócz nóg, także mięśni kręgosłupa i ramion.

Prawidłowo działa układ krążenia i oddechowy. Treningi tego rodzaju pozwalają na stopniowe rozwijanie siły i wytrzymałości różnych partii ciała. Odpowiednia technika nordic walkingu dla seniorów pozwala na uzyskanie dobroczynnego wpływu na organizm. Kije odciążają także kolana, które u osób starszych narażone są na duże obciążenia.

Gimnastyka dla seniorów

Gimnastyka dla seniora

Czy zwykła gimnastyka dla seniorów również może być pomysłem na ich zaktywizowanie fizyczne? Jak najbardziej, choć najlepiej by było, gdyby taka aktywność u osób starszych odbywała się pod okiem wykwalifikowanego trenera. Nie brakuje ośrodków i klubów, w których odbywają się zajęcia z gimnastyki dla seniora. Warto się na nie wybrać. Być może będzie to joga dla osób starszych, gdzie kolejne pozycje są dobierane tak, by senior był w stanie je wykonać, a z drugiej strony by ćwiczenia fizyczne wpływały pozytywnie na jego kondycję, układ oddechowy i krwionośny, a także nie stanowiły obciążenia dla mięśni i stawów.

Dowiedz się więcej  Wózek elektryczny czy skuter elektryczny dla seniora – co wybrać?

Każda aktywność fizyczna dla seniora powinna być dostosowana do jego możliwości i stanu zdrowia. Warto zastosować metodę aktywizacji osoby starszej małymi krokami, by senior ćwiczył przede wszystkim na miarę swoich możliwości. Codzienna aktywność pozwoli mu zachować sprawność i dobre zdrowie na dłuższy czas.

Podobne wpisy