Wózek elektryczny czy skuter elektryczny dla seniora – co wybrać?

Wózek elektryczny dla seniora

Choroby i urazy powodują, że wiele osób starszych ma problemy ze swobodnym poruszaniem się. Ruchomość stawów maleje wraz z wiekiem, zwłaszcza wtedy, gdy senior nie ćwiczy regularnie. Jeśli z różnych powodów osoba starsza nie może chodzić lub chodzi tylko na niewielkich dystansach, warto zadbać o jej komfort i bezpieczeństwo, wyposażając ją w wózek elektryczny czy skuter. Co będzie lepsze?

Wózek elektryczny dla seniora – charakterystyka

Zwykle wózki inwalidzkie kojarzą się z osobami z niepełnosprawnością ruchową. Jednak wózek elektryczny dla seniora wcale nie musi być przeznaczony wyłącznie dla osób, które nie poruszają się o własnych siłach. Może stanowić nieocenione wsparcie dla tych, którzy szybko się męczą przy chodzeniu albo wspierają się na balkoniku. Wózek dla seniora może sprawić, że osoba starsza stanie się o wiele bardziej niezależna.

Warto zwrócić uwagę, że elektryczny wózek dla seniora w przeciwieństwie do wózka inwalidzkiego standardowego typu nie wymaga od użytkownika sprawnych rąk i siły, by popychać koła. Ułatwia poruszanie się, a sterowanie nim odbywa się za pomocą prostego w obsłudze joysticka. Do minimum ograniczono przy tym siłę fizyczną, jakiej trzeba użyć, by móc ruszyć z miejsca czy pokonywać przeszkody w postaci nierówności chodników albo krawężnika.

Skuter elektryczny dla seniora – charakterystyka

Skuter elektrycznego dla seniora może być alternatywą dla wózka. Właściwie to pojazd stanowiący połączenie wózka inwalidzkiego ze standardowym skuterem. Ten ostatni ma zwykle dwa koła, a skuter dla seniora wyposażony może być w trzy lub cztery koła. Rozwija też mniejszą prędkość od swojego zwykłego odpowiednika.

Skuter elektryczny dla seniora będzie się świetnie sprawdzał w przypadku konieczności pokonywania większych dystansów. Może stać się dla osoby starszej narzędziem znacznie ułatwiającym przemieszczanie się. Podnosi komfort życia i niweluje konieczność korzystania chociażby z transportu publicznego w mieście.

Dowiedz się więcej  Depresja u seniorów - przyczyny i skuteczne metody leczenia

Skuter elektryczny dla seniora należy dobrać pod kątem potrzeb, jakie ma spełniać, i stopnia niepełnosprawności osoby starszej. Warto przy tym wziąć pod uwagę:

  • dystanse, jakie na co dzień ma on pokonywać,
  • wagę użytkownika,
  • rodzaj akumulatora,
  • moc akumulatora,
  • teren, po którym ma jeździć skuter,
  • poziom sprawności rąk lub ręki do kierowania takim pojazdem.

Za granicą już nikogo nie dziwi, że senior podróżuje do sklepu, na pocztę czy do znajomych na skuterze. W Polsce te pojazdy nie są jeszcze aż tak popularne.

Wózek elektryczny czy skuter elektryczny? Porównanie

Z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego elektrycznego senior nie będzie w stanie rozwinąć takich prędkości jak na skuterze elektrycznym. Zamiast joysticka, jakim kieruje się wózkiem elektrycznym dla seniora, sterowanie skuterem odbywa się za pomocą kierownicy.

Skuter, podobnie jak wózek elektryczny dla seniora, nadaje się do użytkowania zarówno w domu, jak i w terenie, choć będzie w stanie pokonywać większe dystanse na jednym ładowaniu akumulatora – od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. Skutery mają większy zasięg i osiągają wyższe prędkości niż wózki.

Wózek dla seniora wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem, ale ma większą wagę i gabaryty niż skuter dla osoby z niepełnosprawnością. Skutery są wygodną alternatywą dla wózków. Na ich korzyść przemawia m.in. możliwość pokonywania dużych dystansów.  

Podobne wpisy