|

Czym są plamy wątrobowe u seniora i jak je zniwelować?

Seniorka w łóżku

Procesy starzenia u człowieka są widoczne m.in. w postaci zmarszczek. Pojawiają się wokół ust czy oczu w wyniku działania mimiki. Skóra traci jędrność i zaczyna obwisać. Czasami na skórze seniorów występują brązowawe plamy, najczęściej na grzbiecie dłoni i rękach oraz na twarzy. Być może są to plamy wątrobowe. Skąd się biorą i czy istnieją sposoby na ich zniwelowanie?

Co to są plamy wątrobowe u seniora?

Mianem plam wątrobowych określa się obszary ciała człowieka, w których gromadzi się nadmiar pigmentu. Jak wyglądają plamy wątrobowe? Jak występujące w nieregularnych odstępach zmiany o ciemniejszym zabarwieniu. Można porównać je do dużych piegów. Raczej nie są groźne, więc z reguły nie wymagają interwencji ze strony lekarza.

Wbrew swojej nazwie plamy wątrobowe na ciele nie mają nic wspólnego z wątrobą. Często nazywane są pigmentacyjnymi, co najlepiej oddaje ich charakter, czy też plamami starczymi.

Przyczyny plam wątrobowych u seniora?

Pomimo faktu, że bardzo często plamy wątrobowe pojawiają się u osób starszych, to nie są związane z procesem starzenia się skóry. Wynikają z długotrwałego wystawiania jej na wpływ promieniowania słonecznego. Przy intensywnym opalaniu się nawet w młodym wieku mogą wystąpić zmiany w postaci plam wątrobowych na rękach czy plecach.

Jednocześnie opalanie się nie jest jedynym czynnikiem powodującym występowanie plam wątrobowych. Czasami ich pojawienie się związane jest z przyjmowaniem niektórych leków, takich jak:

  • środki moczopędne,
  • tetracyklina,
  • leki na cukrzycę,
  • leki na nadciśnienie,
  • leki antykoncepcyjne.

Wszystkie wymienione powyżej zawierają składniki, które powodują uwrażliwienie skóry na słońce. W efekcie podatna jest na opalanie się i na tworzenie się plam.

Najczęściej plamy wątrobowe na dłoniach, plecach czy rękach i dekolcie nie są groźne. Dlatego nie wymagają natychmiastowej reakcji i konsultacji z dermatologiem. Jednak sytuacja zaczyna się zmieniać, jeśli w parze z występowaniem plam wątrobowych pojawiają się niepokojące symptomy:

  • swędzenie,
  • mrowienie,
  • zmiana koloru plamy,
  • krwawienie w jej obrębie.
Dowiedz się więcej  Jaki prezent dla seniora?

Niestety, ale niektóre nowotwory skóry, z czerniakiem na czele, mogą we wczesnym stadium wyglądać bardzo podobnie do plam wątrobowych. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak pozbyć się plam wątrobowych?

Plamy wątrobowe na ogół mają wymiar jedynie defektu kosmetycznego. Jeśli bardzo Ci przeszkadzają, podejmij próbę pozbycia się ich. Jak usunąć je z ciała? Możesz wypróbować domowe sposoby, tj.:

  • Smarowanie plam sokiem z cytryny – najlepiej 2 razy dziennie, ponieważ kwaśny odczyn soku z cytryny jest w stanie usunąć zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśnić przebarwienia w postaci plam wątrobowych na ciele.
  • Pokrywanie plam żelem z aloesu – najlepiej takim, który dopiero co został wyciśnięty ze świeżych liści tej rośliny. Aloes ma w składzie substancje przyspieszające złuszczanie się naskórka i pobudzające wzrost nowych, w pełni zdrowych komórek skóry.
  • Smarowanie plam domowym rozjaśniaczem złożonym z jogurtu naturalnego i miodu – zmieszaj ze sobą 1 łyżeczkę miodu z łyżeczką jogurtu. Tak powstałą miksturę nakładaj na plamy i pozostaw do wyschnięcia przez około 30 minut. Później spłucz.

W aptekach i drogeriach możesz kupić maści wybielające przebarwienia, które również możesz stosować przy usuwaniu plam wątrobowych. Jak się ich skutecznie pozbyć? Może w tym pomóc zabieg dermabrazji, czyli silnego, powierzchniowego złuszczania naskórka z wykorzystaniem specjalnej głowicy. Kosmetyczka może wykonać laseroterapię lub peeling na bazie kwasów, które mocno złuszczają głębokie warstwy skóry. Stosowane są też zabiegi zamrażania plam ciekłym azotem.

Podobne wpisy