Samotny senior – jak spędzać czas?

Seniorki rozmowa

Jesień życia powinna być okazją, by oddawać się pasjom, odkrywać nowe talenty i spędzać miło czas z drugą połówką, rodziną i przyjaciółmi. Tymczasem statystyki pokazują, że seniorzy w wielu przypadkach nie mogą cieszyć się życiem, a przeszkodą nie są tu ich niskie emerytury czy stan zdrowia. Często problemem jest samotność. Raport o samotności 2021. Pierwszy rok pandemii przygotowany przez Szlachetną Paczkę pod hasłem „Oblicza Samotności” pokazał, że co trzeci Polak po 74. roku życia mieszka sam, a u 42 proc. badanych w wieku powyżej 85 lat obserwuje się objawy depresji.

Z kolei badania z 2018 roku dowiodły, że 30 proc. seniorów, czyli osób powyżej 80. roku życia, jest samotnych. Takie odczucia nie tylko są przykre, ale jednocześnie wpływają negatywnie na stan zdrowia i samopoczucie osób starszych. Na szczęście można temu przeciwdziałać i aktywizować seniora, dzięki czemu może on poczuć się mniej samotny. Jak może spędzać czas?

Kluby seniora

Najlepszym lekiem dla seniorów jest obecność innych osób. Możliwość obcowania z ludźmi w podobnym wieku stwarzają kluby seniora, które mają zróżnicowaną ofertę. Funkcjonują w spółdzielniach mieszkaniowych, domach kultury i innych, podobnych instytucjach.

Organizują różnorodne zajęcia dla seniorów. Klub emeryta czy też klub seniora to właściwie nieformalna grupa osób, których celem jest aktywizacja osób starszych na różnych poziomach. Tworzone są z inicjatywy stowarzyszeń czy organizacji pozarządowych i instytucji charytatywnych. Kluby seniora mają ofertę składającą się z ćwiczeń i zajęć umysłowych, wspólnych gier i zabaw, organizowanych wycieczek i spotkań tematycznych.

Obecność ludzi w tym samym wieku działa kojąco na samopoczucie osób starszych.

Zajęcia sportowe dla seniorów

W ramach klubów seniora lub też poza nimi organizowane są również zajęcia sportowe. Gimnastyka, joga, a także ćwiczenia dla seniorów na basenie oraz nordic walking to tylko jedne z możliwych opcji, na jakie osoby starsze mogą się zdecydować. Prócz możliwości spotkania się z innymi i pokonania samotności ćwiczenia dla seniora pozwalają zadbać o kondycję fizyczną, która jest bardzo ważna dla osób w każdym wieku, a zwłaszcza dla starszych.

Dowiedz się więcej  Depresja u seniorów - przyczyny i skuteczne metody leczenia

Błędem jest, że osoby starsze rezygnują z aktywności fizycznej, ponieważ szybko tracą sprawność i trudniej im wychodzić z domu, co jeszcze potęguje uczucie samotności i uzależnienia od innych. Zajęcia aktywizacji fizycznej, które będą dostosowane do możliwości seniorów, są dobrym pomysłem na pokonanie samotności i depresji.

Kursy dla seniorów

Tematyczne kursy dla seniorów są formą ćwiczeń umysłowych i manualnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisać się na zajęcia komputerowe, z szydełkowania czy na warsztaty malarstwa. Ważne, by spędzać czas w miłym towarzystwie i nie rozpatrywać starości w kategoriach tego, że trzeba stawiać czoła życiu samemu.

Podobne wpisy